Međunarodna konferencija

„UPRAVNI SPOR U DRŽAVAMA SREDNJE I ISTOČNE EUROPE“
Opatija, 3. i 4. lipnja 2019.

Dana 3. i 4. lipnja 2019. godine, u Opatiji je održana Međunarodna konferencija Upravni spor u državama srednje i istočne Europe, u organizaciji Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, Pravnog fakulteta u Rijeci i Zaklade Hanns Seidel, a u suradnji s Federalnim upravnim sudom Njemačke i Jean Monnet međusveučilišnim centrom izvrsnosti – Opatija.

Na skupu su se okupili eminentni suci upravnih sudova i sveučilišni profesori iz osam država članica Europske unije (Njemačka, Austrija, Mađarska, Poljska, Češka, Slovačka, Slovenija i Hrvatska) te pet država jugoistočne Europe (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Albanija). U pozdravnoj riječi, predsjednik Visokog upravnoga suda Republike Hrvatske, Ante Galić posebno je naglasio važnost razmjene dobrih iskustava iz usporednih pravnih sustava, a s ciljem unaprjeđenja zakonodavstva, dok je dekanica Pravnoga fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić, istakla važnost potrebe osiguravanja efikasne sudske zaštite prava koja mogu biti povrijeđena odlukama i postupanjem javnopravnih tijela. Od istaknutih hrvatskih stručnjaka na Konferenciji su izlagali Ante Galić, predsjednik Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Vesna Tomljenović, sutkinja Općeg suda Europske unije te prof. dr. sc. Dario Đerđa, predstojnik Katedre za upravno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Naglasak je stavljen na raspravu o prednostima i izazovima pravnoga uređenja upravnoga spora u usporednopravnim sustavima, što se posebno korisnim pokazuje u svrhu potencijalnoga noveliranja hrvatskog Zakona o upravnim sporovima i postojeće ili predstojeće reforme upravnoga spora u zemljama jugoistočne Europe. Zaključeno je kako je hrvatski upravni spor prilično progresivno uređen te se uz ispravljanje manjih manjkavosti u zakonodavstvu, u budućnosti naglasak treba staviti i na unaprjeđenje zakonitosti i učinkovitosti rada javne uprave uopće.