Održan 4. Riječki dan sportskog prava EU, Pravni fakultet Rijeka, 10. lipnja 2019.

Na Pravnom fakultetu u Rijeci održan je 4. Riječki dan sportskog prava EU i međunarodna konferencija u okviru Erasmus + projekta ”Promicanje i potpora uvođenju dobrog upravljanja u europski sektor nogometnih agenata” (Promoting and Supporting Good Governance in the European Football Agency Industry).

Konferencija je okupila sudionike iz mnogobrojnih država poput UK-a, Njemačke, Francuske, Italije, Španjolske, Švedske, Slovenije i drugih država. Svrha projekta je pružiti pregled pravnog okvira reguliranja nogometnih posrednika s prijedlozima kako poboljšati isti za područje svih država EU-a. Konačno izvješće istraživačkog tima dostaviti će se FIFA-i, dionicima nogometnog sustava te Europskoj komisiji.

Uvodno su skup otvorili dekanica Fakulteta, prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić, prorektorica Sveučilišta u Rijeci za osiguravanje i unaprjeđivanje kvalitete prof. dr. sc. Marta Žuvić, u ime Grada Rijeke pročelnik Odjela za sport i tehničku kulturu Grada Rijeke g. Renato Kostović te u ime Primorsko-goranske županije pročelnica za kulturu, sport i tehničku kulturu gđa. Sonja Šišić.

Nakon kratkog predstavljanja rezultat projekta od strane prof. dr. Richarda Parrisha (Edge Hill University, UK), uvodničar je bio bivši hrvatski nogometni reprezentativac te sada posrednik g. Jurica Vranješ koji je iz perspektive bivšeg nogometaša i sada posrednika prisutnima prenio svoja iskustva. Potom je uslijedio okrugli stol s temom „Arbitraža“ na kojoj su sudjelovali arbitri Arbitražnog suda za sport (CAS) prof. dr. Jacopo Tognon (University of Padova, CAS), prof. dr. Fabio Iudica (University of Milano, CAS), gđa. Petra Pocrnić-Perica (HOO, CAS), pravni zastupnik pred Arbitražnim sudom za košarku (BAT) g. Georgios Elmalis te član FIFA Komore za rješavanje sporova (FIFA DRC) g. Tomislav Kasalo. Okrugli stol je moderirao dr. Andrea Cattaneo (Edge Hill University, UK).

Skup je završio drugim panelom koji je nosio naziv “Budućnost reguliranja nogometnih posrednika” na kojemu su sudjelovali g. Stefano La Porta (Nogometni savez Italije), gđa. Tanja Peraković (Hrvatski nogometni savez), g. Mladen Čičmir (Slovenski nogometni savez), g. Dejan Stefanović (Svjetsko udruženje sportaša - WPA), gđa. Alexandra Goméz-Bruinewoud (Svjetski sindikat profesionalnih nogometaša – FIFPro), g. Luka Ivančić (HNK Rijeka – član Europskog udruženja klubova – ECA) te  dr. Roberto Branco Martins (Europsko udruženje nogometnih agenata – EFAA). Panel je moderirao doc. dr. Vanja Smokvina (Pravni fakultet u Rijeci) koji je potom u ime organizacijskog i programskog odbora i zaključio skup.

Detaljnije o projektu