Gđa. Maja Markovčić Kostelac o prilikama za pomorski sektor

U srijedu, 14. travnja 2021. Pravni fakultet je virtualno ugostio, u sklopu Riječkih predavanja o usporednom pravu, gđu. Maju Markovčić Kostelac, izvršnu direktoricu Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA). U gotovo dvosatnom predavanju gđa. Markovčić Kostelac upoznala je studente, posebno one s kolegija Marine Environmental Protection Law, članove akademske zajednice i članove Hrvatskog društva za pomorsko pravo s cijelom lepezom zadataka koje su u nadležnosti EMSA-e. Ukratko je izložila iznimno ambiciozne ciljeve postavljene posljednjom strategijom EMSA-e utemeljenoj na pet osnovnih stupova – održivost, sigurnost, sigurnost, pojednostavljenje i nadzor. Potom se usredotočila na ulogu EMSA-e u Europskom zelenom planu. Posebno je zanimljiv bio osvrt na utjecaj toga Plana na hrvatsku pomorsku industriju. Pojasnila je da je Europski zeleni plan nudi značajne financijske instrumente od kojih mogu profitirati dionici pomorskog sektora, posebice luke i putnička flota koja u prvom redu služi lokalnoj zajednici i povezivanju otoka.