Struktura studija

Studij je ustrojen kao trogodišnji, kroz šest semestara. Tijekom Studija student pohađa 27 obveznih kolegija, od kojih pet u prvom semestru, pet u drugom semestru, pet u trećem semestru, pet u četvrtom semestru, pet u petom semestru te dva u šestom semestru. Ovim kolegijima student stječe temeljna znanja, vještine i kompetencije koje se odnose na ustroj i funkcioniranje sustava državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave i javnih službi u cjelini, ekonomike i financiranja sustava javne uprave, postupanja javne uprave, donošenja pojedinačnih i općih odluka u javnoj upravi, prava, obveza i odgovornosti koje proizlaze iz radnih odnosa u javnoj upravi te koja se odnose na primjenu upravnog prava Europske unije na pravne situacije nastale u domaćem pravnom sustavu. U drugom i četvrtom semestru student izrađuje po jedan seminarski rad, kojim dokazuje osposobljenost dubinski proanalizirati zadanu temu i/ili samostalno riješiti praktični zadatak. U petom semestru student upisuje dva izborna kolegija kojima se usmjerava u upravno područje za koje pokazuje najveći interes. Izborne kolegije student odabire prema vlastitoj želji u skladu s ograničenjem broja studenata u studijskoj grupi. Kao jedan izborni kolegij, uz suglasnost prodekana za stručni studij student može izabrati i pohađati jedan od kolegija s liste izbornih kolegija Sveučilišnog integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava na Pravnom fakultetu u Rijeci ili drugog studijskog programa na Sveučilištu u Rijeci ili drugom sveučilištu, ako kolegij nosi 3 ili više ECTS bodova i ako se utvrdi da će student time specifičnije usmjeriti znanje, vještine i kompetencije potrebne za rad u javnoj upravi.

Satnica nastave za izvanredne studente prilagođena je zaposlenim studentima, a svaki će se kolegij realizirati koncentriranom nastavom u poslijepodnevnim satima te subotom ujutro. Na predavanjima se sustavno iznose pravne i upravne teorije te rješenja sadržana u pravnoj regulativi te sudskoj i upravnoj praksi, a posebno težište stavlja se na metode upravnoga ustroja, komuniciranja, postupanja i poslovanja. Vježbe čine didaktičku cjelinu s pripadajućim kolegijem, uvjet su polaganja ispita i dijelom su ECTS strukture pripadajućeg kolegija. Vježbe se sastoje od obrade praktičnih zadataka u cilju neposrednog upoznavanja studenata s djelovanjem javnopravnih tijela. Seminar  je samostalni kolegij koji nije uvjet polaganja istoimenoga kolegija. Seminarska nastava  podrazumijeva dublje upoznavanje studenata s materijom pojedinoga kolegija i uvođenje studenata u metodologiju stručnoga rada. Na vježbama i seminarima poseban naglasak stavlja se na analizu praktičnih slučajeva, rasprave te timski i individualni rad. Praktikum se provodi na način mentorsko-konzultativnog rada sa studentom koji obuhvaća praktično rješavanje zadanog problema uz samostalnu pripremu te završnu prezentaciju. Od studenta se zahtjeva redovita prisutnost na nastavi, aktivno sudjelovanje i savladavanje gradiva, a kao mogući oblici sudjelovanja u nastavi predviđeni su samostalno rješavanje zadataka, izlaganje referata, korištenje Interneta i ostalih medija i sl. Nakon odslušanog kolegija student polaže pisani, pisano-usmeni ili usmeni ispit.

U šestom semestru student obavlja Stručnu praksu u tijelu državne uprave ili drugom državnom tijelu odnosno u jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave u trajanju od deset radnih dana. Student, uz posebnu suglasnost prodekana za stručni studij Stručnu praksu može obaviti i u javnoj ustanovi, komunalnom ili drugom trgovačkom društvu, odvjetničkom i javnobilježničkom uredu ili drugoj organizaciji u kojoj se obavljaju upravni poslovi. Studenti moraju položiti sve obvezne i odabrane izborne kolegije iz Studijskog programa. U šetsom semestru student ujedno odabire temu i mentora završnog rada, a koji može biti iz područja obveznih kolegija te izbornih kolegija koje je student na Studiju pohađao. Studij završava izradom i obranom završnog rada. Time student na Studiju ukupno stječe 180 ECTS bodova.

Ritam studiranja i obveze studenta propisane su Pravilnikom o studijima Sveučilišta u Rijeci te Pravilnikom o studiju Pravnog fakulteta u Rijeci. Student će ostvariti potrebne ECTS bodove polaganjem ispita iz obveznih i izbornih kolegija, uspješno obavljenim seminarskim obvezama i uspješno obavljenom Stručnom praksom te izradom i obranom završnog rada.