Republika Hrvatska i sukob u Bosni i Hercegovini u 1993. godini - pravna analiza

Dr. sc. Vladimir-Đuro Degan,
redoviti profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci

UDK: 327+355.01(497.5:497.6)
Ur.:23.travnja 2002
Pr. 23.svibnja 2002
Izvorni znanstveni članak

O odnosu politike i prava; Kvalifikacije sukoba u Bosni i Hercegovini u Hrvatskomu saboru; Međunarodnopravni položaj Hrvatske i Bosne i Hercegovine uoči i u vrijeme njihova međunarodnog priznanja; Osvrt na politiku Hrvatske u Bosni i Hercegovini u doba prvog hrvatskoga predsjednika; Kritički osvrt na djelatnosti Međunarodnoga kaznenog tribunala za bivšu jugoslaviju; odnosi između Hrvatske i Bosne i Hercegovine između siječnja 1993. i siječnja 1994. godine; Zaključak.

Ključne riječi: agresija, Arbitražna komisija(Badinterova), država: nastanak i međunarodno priznanje, državne granice, intervencija u unutarnji sukob, Međunarodni kazneni tribunal za bivšu Jugoslaviju, međunarodni i nemeđunarodni oružani sukobi, politika i pravo.