Multikulturalizam i njegovo priznavanje

Ur.: 12. siječnja 1998.
Pr.: 29. siječnja 1998.
Izvorni znanstveni članak

Autor se u članku usredotočuje na vrstu multikulturalizma što proizlazi iz nacionalnih i etničkih različitosti. U prvom dijelu članka upućuje na povijesno filozofijsku pozadinu moderne zaokupljenosti identitetom i njegovim priznavanjem, što je rezultirala usvajanjem načela jednakog građanstva kao temeljnog načela u modernoj demokratskoj državi. Također prikazuje sukob između dvije suvremene društvene i pravne filozofije, liberalizma i komunitarizma glede shvaćanja i opravdanja načela jednakog građanstva te nastojanje da se sukob prevlada. U drugom dijelu članka razlikuje dva izvora multikulturalizma i u skladu s time dvije vrste multikulturalne države, multinacionalnu i polietničku. Te se dvije vrste multikulturalne države često povezuju s dvama različitim modelima priznavanja: prva se povezuje s modelom skupinskih prava, dočim se druga povezuje s modelom nediskriminacije. Dalje se ta dva modela priznavanja često povezuju s dvama različitim političkim idealima, separacije i asimilacije. Autor u trećem dijelu članka raspravlja o pitanju priznavanja multikulturalizma u Hrvatskoj.

Ključne riječi: multikulturalizam, manjinska prava, Hrvatska.