Obiteljske prilike maloljetnih kriminalnih povratnika u Županiji istarskoj

Dr. sc. Zdravka Poldrugač, docent
Fakultet za defektologiju Sveučilišta u Zagrebu
Dr. sc. Irena Cajner Mraović
Visoka policijska škola Policijske akademije MUP-a RH
UDK: 343.911:343.915:378.018.1]
       (497.5 ŽUPANIJA ISTARSKA)
Ur.: 1. prosinca 1997.
Pr.: 15. prosinca 1997.
Izvorni znanstveni članak

Na uzorku 682 maloljetna počinitelja različitih kaznenih djela s područja Županije istarske, kojima je između 01. siječnja 1984. i 31. svibnja 1994. izrečena neka kaznena sankcija ili je postupak prema njima obustavljen zbog razloga svrsishodnosti metodom diskriminatnivne analize, tražene su razlike u obiteljskim prilikama između maloljetnih primarnih delinkvenata i maloljetnih kriminalnih povratnika. Dobivene su tri statistički značajne diskriminativne funkcije, čime su potvrđene pretpostavke o postojanju tih razlika. Rezultati analize diskriminativnih koeficijenata i korelacija varijabli s diskriminativnim faktorom, te analize centroida skupina pokazuju da maloljetni kriminalni povratnici s promatranoga područja češće nego primarni delinkventi bivaju izdvojeni iz primarne obitelji u ranom djetinjstvu, a u vrijeme izvršenja kaznenog djela po kojem su ušli u uzorak ovoga istraživanja žive samo s jednim roditeljem ili drugim osobama, te se stoga njihovim odgojem češće bave različite druge osobe, ili čak nitko, a ne roditelji koji su, u pravilu, nižeg obrazovnog stupnja i skloni različitim oblicima sociopatološkog ponašanja.

Ključne riječi: kriminalni povrat, maloljetnici, obiteljske prilike, Županija istarska.