Il problema della coerenza dei sistemi delle sanzioni penali

Problem koherentnosti sustava kaznenih sankcija

Dr. sc. Berislav Pavišić,
izvanredni profesor
Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
UDK: 343.241/.27/497.5)(042)
Ur.: 3. studenoga 1997.
Pr.: 5. prosinca 1997.
Izlaganje sa znanstvenog skupa

Unutarnji sklad sustava kaznenog zakonodavstva čimbenik je njegove djelotvornosti. Posebnu važnost ima sklad kaznenih sankcija u sustavima s više vrsta kažnjivih radnji. U razdoblju sustavnih promjena kaznenog zakonodavstva u pravilu dolazi do poremećaja odnosa. U hrvatskom zakonodavstvu nejednolik tempo donošenja kaznenih propisa poremetio je razmjere sankcija kaznenoga prava u užem smislu te propisa o prekršajima i privrednim prijestupima. To se posebice odnosi na uvjete izricanja i visinu novčane kazne, odnose sadržajno istovjetnih sigurnosnih mjera i zaštitnih mjera, ali također općenito na taksonomiju raznih zakona.

Ključne riječi: sustav kaznenih sankcija, koherentnost sustava kaznenoga prava, pravo u tranziciji.