Povežite se s nama:
 
Poruka

Cjeloživotno obrazovanje

Program cjeloživotnog usavršavanja: Edukacija iz stečajnog prava i tečaj za polaganje ispita za stečajnog upravitelja

I. Ukratko o programu

Prvenstveno je program namijenjen kao teorijsko usavršavanje za pripremu stručnog ispita za stečajnog upravitelja i povjerenika u postupku potrošačkog stečaja sukladno Pravilniku o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju stečajnih upravitelja (NN, br. 104/15.) te Pravilniku o polaganju stručnog ispita, obuci i usavršavanju povjerenika (NN, br. 12/16.). Bitno je spomenuti kako navedene osobe moraju imati završen diplomski sveučilišni studij odnosno završeno visoko obrazovanje s najmanje 300 ETC bodova.
Ipak zbog sve veće raširenosti fenomena insolventnosti i veće važnosti insolvencijskog prava program je podoban i za odvjetnike, odvjetničke vježbenike, javne bilježnike, javnobilježničke vježbenike, javnobilježničke savjetnike, suce općinskih sudova na koje je delegiran postupak potrošačkog stečaja i korporativne pravnike te pravnike u tijelima javne vlasti, kao i članove upravnih i nadzornih odbora te za predstavnike radnika u javnim tijelima. Program je također podoban za stručnjake iz područja ekonomske struke (revizori, porezni savjetnici, ovlašteni računovođe, et seq..)

II. Opravdanost programa

Za stečaj i stečajnu regulativu bi se moglo reći da danas predstavlja jedan od osnovnih dijelova suvremenih tržišnih sustava. Danas se ovoj materiji posvećuje značajna pažnja, pogotovo u svjetlu reformi koje se vrše u zemljama jugoistočne Europe. Međutim mora se istaknuti kako problematika stečajnog postupka i u zemljama s dugom tržišnom tradicijom predstavlja dinamično područje u kojem se traže nova rješenja koja će pratiti trend promjena u međunarodnoj ekonomiji. Na osnovu prethodno iznesenog ne bi se smjelo zaključiti kako je stečajni postupak i problem stečaja, nešto što pogađa samo dijelove ekonomskog sustava jedne zemlje. Naprotiv, šire implikacije stečaja na tržište jedne zemlje, zaposlenost, konkurentnost, socijalni položaj stanovništva, proces reformi, fiskalni aparat et seq. zahtijevaju poznavanje ove grane prava ne samo za osobe koje se planiraju operativno provoditi stečajni postupak - stečajni upravitelji i povjerenici, već i puno šire (vidi ad. I).

UEFA Football Law Programme

Sjajan uspjeh našeg Fakulteta u programima obrazovanja i znanstvenom istraživanju rezultirao je i našim izborom za novoga partnera UEFA-e u UEFA Academy programu, točnije provedbi prestižnog programa edukacije pravnika pod naslovom UEFA Football Law Programme. Riječ je o programu edukacije iz područja sportskog prava u nogometu, a namijenjen je istaknutim pravnim stručnjacima s višegodišnjim iskustvom iz europskih i svjetskih nogometnih saveza, uglednih odvjetničkih društava koji se bave zastupanjem igrača ili klubova. Program nosi 10 ECTS bodova i polaznici po završetku stječu diplomu Sveučilišta Khadir Has iz Istanbula (Turska).

Program se odvija u četiri sesije, u četiri grada, a uz švicarski Nyon (sjedište UEFA-e), gradovi domaćini uz Rijeku bit će i Lausanne (sjedište Arbitražnog suda za sport – CAS-a), Istanbul te Venecija. Suvoditelj programa i predstavnik Pravnog fakulteta u Rijeci je doc. dr. sc. Vanja Smokvina.

Time je Pravni fakultet u Rijeci odnosno Sveučilište u Rijeci postao jedan od svega deset visokoškolskih i znanstvenih institucija koje surađuju s UEFA-om u provođenju nekog od deset edukativnih programa u okviru UEFA Academy uz Université de Lausanne (Švicarska), University of St. Gallen (Švicarska), Birkbeck University of London (UK), Royal College of Physicians and Surgeons of Glasgow (UK), CDES Université de Limoges (Francuska), INEFC Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya (Španjolska), Johannes Gutenberg Universität Mainz (Njemačka), Khadir Has University (Turska) te Università Ca' Foscari Venezia (Italija).

Potporu Pravnom fakultetu u Rijeci u provođenju programa edukacije pružaju Hrvatski nogometni savez te HNK Rijeka.

 

 
Detaljnije informacije o programu dostupne su na mrežnim stranicama UEFA-e.

Partneri:

 

   


Pravo u zajednici

Već duže vrijeme u javnosti je prisutno krajnje negativno poimanje prava i uloge pravosudnog sustava u zajednici. I dok se pravna struka izlaže oštrim kritikama, istodobno je uočeno nerazumijevanje u općoj javnosti pravne norme i njezinog oživotvorenja u praksi. Kod nekih građana izostaje temeljno znanje o vlastitim temeljnim pravima i slobodama, državnopravnom uređenju i ulozi kaznenopravnog represivnog aparata u njihovom očuvanju. Do sada provedena znanstvena istraživanja pokazala su da pravno shvaćanje nekih pravnih načela i instituta izostaje i kod pojedinih stručnjaka pravnika. Nedostatno pravno razumijevanje usko je povezano s čestim izmjenama i dopunama zakona koje generiraju pravnu nesigurnost i slabe koherentnost funkcioniranja pravnog sustava. Kako bi se novousvojene pravne norme pravilno primjenjivale u praksi, pokazalo se da je za postizanje takvog cilja potrebno kontinuirano provoditi edukacije u pravnoj struci. Podizanjem razine znanja opće i posebne populacije o pravnoj normi podići će se i individualna i društvena svijest o njoj. Osim educiranja građana i pravnih stručnjaka, uočena je i izrazita potreba za približavanjem rezultata znanstvenih istraživanja izvanakademskoj zajednici. Naime, bez odgovarajuće diseminacije znanstvenih rezultata u stručnoj i općoj javnosti, nemoguće je ostvariti pomak u postizanju boljitka u društvu koji se i očekuje od znanosti.
Imajući u vidu ciljeve provođenja edukacija građana i stručnjaka i približavanja znanstvene misli općoj i stručnoj javnosti, kao jedan od ključnih rezultata projekta Hrvatske zaklade za znanost IP-CORONA-04-2086 „Life in the time of COVID-19 - Social implications on the security and well-being of vulnerable groups in the European context" zacrtan je i cilj pokretanja programa cjeloživotnog obrazovanja. Naime, do sada postignuti preliminarni istraživački rezultati u sklopu tog projekta potvrdili su pretpostavku kako su u doba bolesti COVID-19 posebno ugrožena prava ranjivih osoba i kako bez povezivanja građana, znanstvenika i stručnjaka ta se prava neće moći na odgovarajući način zaštititi. U izvanrednom odnosno kvaziizvanrednom stanju, postojeći sustav zaštite prava najranjivijih članova društva opterećen je čimbenicima vezanim za pandemiju i postavlja se pitanje može li država ispuniti pozitivne obveze zaštite prava najranjivijih. Zbog toga je uočena važnost da se projektni rezultati približe građanima, stručnjacima i samim ranjivim osobama izvođenjem niza predavanja, radionica, okruglih stolova, webinara, znanstvenih skupova i sl. u Knjižnici Pravnog fakulteta u Rijeci. Knjižnica će tako postati mjesto razmjene ideja, iskustava i širenja znanja u pronalaženju komunikacijskoga kanala između ranjivih i osoba u čijoj je nadležnosti zaštita njihovih prava.

Web stranica programa

 

Cjeloživotno obrazovanje


Pravni fakultet u Rijeci, sukladno svojoj strateškoj misiji i viziji, kao i strateškim odrednicama Sveučilišta u Rijeci, osobiti naglasak stavlja na razvijanje programa cjeloživotnog učenja.

Pri Fakultetu djeluje Povjerenstvo za cjeloživotno učenje u sastavu:

Izv. prof. dr. sc. Vlatka Butorac Malnar, predsjednica
Izv. prof. dr. sc. Dalida Rittossa
Doc. dr. sc. Vanja Smokvina
Doc. dr. sc. Dana Dobrić Jambrović


Trenutno su akreditirani pri Sveučilištu u Rijeci sljedeći programi


Osim navedenih programa, Fakultet zajedno s UEFA-om, Sveučilištem Kadir Has iz Istanbula, pri kojemu je program akreditiran te Sveučilištem Ca' Foscari iz Venecije provodi program cjeloživotnog učenja sportskog prava u nogometu pod nazivom UEFA Football Law Programme.

Pravo i sport

Program “Pravo i sport” program je usavršavanja u trajanju od 35 sati čijim se završetkom ostvaruje 4 ECTS boda. Program je odlukom Senata Sveučilišta u Rijeci akreditiran kao program cjeloživotnog učenja u prosincu 2019. godine.

Sastoji od općeg dijela (općeg modula) koji polaznike upoznaje s općim i temeljnim pojmovima čitavog sustava sporta te dva modula, jedan namijenjen isključivo nogometu i drugi namijenjen svim ostalim sportovima.

Predavači na programu su redom vrhunski praktičari i stručnjaci iz raznih područja s dugogodišnjim poznavanjem posebnosti sustava sporta prvenstveno s pravnog gledišta.

Podršku programu dao je Hrvatski nogometni savez.

 

Cjeloživotno obrazovanje i ljetne škole


Fakultet, osim studijskih programa koji predstavljaju njegovu primarnu odrednicu, osobiti naglasak stavlja i na razvijanje programa cjeloživotnog obrazovanja za koje postoji potreba tržišta rada.

Osim toga, za studente dodiplomskih studijskih programa kao i poslijediplomskih programa Fakultet organizira i više ljetnih škola.


Cjeloživotno obrazovanje

Ljetne škole

Pravo u medicini – Modul 1: Osnove prava u medicini

Pravni fakultet u Rijeci u suradnji s Hrvatskom liječničkom komorom pokrenuo je program cjeloživotnog učenja pod naslovom „Pravo u medicini – Modul 1: Osnove prava u medicini“. Programom se nastoji odgovoriti na uočenu potrebu za postojanjem posebnog programa cjeloživotnog učenja kojim će se zdravstvene djelatnike, ali i ostale profesionalno povezane osobe, upoznati s pravnim okvirom kojim je regulirano područje medicine, odnosno zdravstva.

Program „Pravo u medicini – modul 1: Osnove prava u medicini“ je prvenstveno namijenjen zaposlenima u zdravstvenom sektoru, ali i svima koji u svojem profesionalnom djelovanju dolaze u doticaj s problemima iz segmenta medicine i prava. Također, programom se nastoji omogućiti djelatnicima u zdravstvenom sektoru, ali i pravnicima koji sudjeluju u donošenju upravnih odluka ili zastupaju prava pacijenata stjecanje dodatnih kompetencija važnih za njihovi razvoj.

Program se izvodi u obliku predavanja i interaktivnih radionica u trajanju od ukupno 20 sati, uz mogućnost praćenja pojedinih predavanja putem video linka. Program je prilagođen specifičnim zahtjevima i potrebama struke, te obuhvaća sljedeće tematske cjeline:

  • Uvod u pravo u medicini
  • Europska i nacionalna regulacija medicinske djelatnosti
  • Prava pacijenata
  • Pravo na pristup informacijama
  • Zaštita osobnih podataka
  • Odgovornost za štetu od greške u radu medicinskih djelatnika.


Posebna vrijednost ovog programa je u tome što će polaznici po završetku programa i uspješno usvojenim ishodima učenja steći potvrdu Pravnog fakulteta u Rijeci o završenom programu s 4 ECTS boda. Pohađanje programa također se boduje u skladu s pravilnikom Hrvatske liječničke komore.

 
.