Povežite se s nama:
 
Poruka

Specijalistički diplomski studij javne uprave

Iskustva naših studenata

Posebno bih izdvojila praktične zadatke (pisane i usmene) koji su prethodili ispitima te mi pomogli shvatiti organizaciju i djelovanje čitave javne uprave. Dobila sam samopouzdanje glede donošenje odluka, koordinacije rada i  komunikacije s drugim akterima. Također, pohvalan je odnos nastavnika prema studentima koji je bio iznad svih mojih očekivanja, a temeljio se na obostranom poštovanju i uvažavanju. Zahvaljujem im što su sudjelovali u mojem profesionalnom usavršavanju!

Nataša Pejčić Šušković
Savjetnik/Adviser
Hrvatski sabor - Ured za protokol
Vrijeme provedeno na Studiju od velike mi je koristi u obavljanju svakodnevnih radnih obaveza. Profesionalne vještine unaprijedio sam zahvaljujući novim spoznajama i kompetencijama koje sam usvojio tijekom Studija. Studij je organiziran u skladu s potrebama zaposlenih studenata, što mi je omogućilo da uspješno paralelno odrađujem studentske i profesionalne obveze.

Dario Tonković
Ministarstvo unutarnjih poslova
Policijska uprava
Pristup predavača je interaktivan, inkluzivan i, prije svega, benevolentan prema studentima koji dolaze iz prakse i ponovno se uključuju u proces učenja. Predavanja nisu temeljena isključivo na ex-cathedra metodi poučavanja, a gradivo obveznih i izbornih kolegija  primjenjivo je na situacije u svakodnevnom životu i radu. Najviše me dojmilo što ni u jednom trenutku nisam osjetio rezerviranost i nedostupnost nastavnika studentima. Svaka pohvala za ozračje prihvaćenosti, dobrodošlice i spremnosti na dijeljenje iz riznice znanja.
 
Tomislav Meštrović
Pharma Expert d.o.o.
Zagreb

Trajanje Studija

Specijalistički diplomski stručni studij javne uprave traje dvije akademske godine, odnosno četiri semestra. Satnica predavanja i vježbi na izvanrednom studiju ne može biti manja od 50% ukupnog fonda sati predviđenog za redovite studente, a svaki će se kolegij realizirati koncentriranom nastavom kroz tri tjedna. Razdoblje završetka studija je tri godine.

Mogućnost zapošljavanja i nastavak Studija

Završetkom Specijalističkog diplomskog stručnog studija javne uprave student će biti kvalificiran raditi na upravnim poslovima propisanim pravilnicima o sistematizaciji radnih mjesta u:
 
- tijelima državne uprave (ministarstvima, središnjim uredima Vlade RH, državnim upravnim organizacijama),
- drugim državnim tijelima (pravosudnim tijelima, kaznenim tijelima, stručnoj službi Hrvatskog sabora, stručnoj službi Ureda predsjednika RH, stručnoj službi i uredima Vlade RH, stručnoj službi Ustavnog suda RH, stručnoj službi pučkog pravobranitelja, pravobranitelja za djecu, pravobranitelja za ravnopravnost spolova, Državnom uredu za reviziju i sl.),
- tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave,
- agencijama, komisijama i odborima koje se osnivaju za obavljanje poslova središnje državne vlasti,
- pravnim osobama koje obavljaju javnu službu (ustanove, komunalna trgovačka društva i sl.), nevladinim organizacijama i sl.
 
Sukladno zakonskom okviru po završetku Studija u Hrvatskoj nije moguće nastaviti studij na višoj razini.

Uvjeti upisa

Pravo natjecanja za upis na studij imaju:
a) studenti sa završenim trogodišnjim stručnim upravnim studijem završetkom kojega se stječe stručni naziv stručni prvostupnik / stručna prvostupnica javne uprave;
b) studenti sa završenim trogodišnjim stručnim studijem društvenog usmjerenja koji su zaposleni u tijelima državne uprave, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravnim osobama koje imaju javne ovlasti, udrugama i političkim strankama, te
c) studenti sa završenim trogodišnjim stručnim studijem društvenog usmjerenja, uz prethodno polaganje ispita iz predmeta Politički i pravni sustav Republike Hrvatske.

Završetak Studija

Kako bi završio Specijalistički diplomski stručni studij javne uprave, student mora ostvariti najmanje 120 ECTS bodova.

Struktura Studija

Specijalistički diplomski stručni studij javne uprave ustrojen je kao dvogodišnji, kroz četiri semestra. Tijekom Studija student pohađa 11 obveznih kolegija, od kojih četiri u prvom semestru, četiri u drugom semestru te tri u trećem semestru. Ovim kolegijima student stječe specifična znanja, vještine i kompetencije koje se odnose na europeizaciju javnoga sektora te europske standarde koje tijela javne uprave u Republici Hrvatskoj trebaju ostvariti i provoditi, ekonomiku i financiranje sustava javne uprave, specifična pravila i načela koja se primjenjuju u sudskom nadzoru rada javne uprave, prava, obveze i odgovornosti koje proizlaze iz radnih odnosa u javnoj upravi te primjenu upravnog prava Europske unije na pravne situacije nastale u domaćem pravnom sustavu. Ova znanja nadovezuju se na znanja, vještine i kompetencije stečene na stručnom upravnom studiju te čine osnovu za stjecanje specifičnih znanja, vještina i kompetencija potrebnih za rad u posebnim upravnim područjima. U prva tri semestra student izrađuje jedan seminarski rad semestralno, kojim dokazuje osposobljenost dubinski analizirati zadanu temu i/ili samostalno riješiti praktični zadatak.
 
U trećem semestru student upisuje jedan, a u četvrtom dva izborna kolegija kojima se usmjerava u upravno područje u kojem radi ili za koje pokazuje najveći interes. Izborne kolegije student odabire prema vlastitoj želji uz konzultacije s mentorom. Kao jedan izborni kolegij, uz suglasnost voditelja Studija student može izabrati i pohađati jedan od kolegija s liste izbornih kolegija Sveučilišnog integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava na Pravnom fakultetu u Rijeci ili drugog studijskog programa na Sveučilištu u Rijeci, ako kolegij nosi pet ili više ECTS bodova i ako se utvrdi da će student pohađanjem toga kolegija specifičnije usmjeriti znanje, vještine i kompetencije potrebne za rad u javnoj upravi.
 
Satnica nastave prilagođena je zaposlenim studentima, a svaki kolegij realizira se koncentriranom nastavom koja se izvodi u tri tjedna. Na predavanjima se sustavno iznose novine u pravnoj regulativi i praksi, a posebno težište stavlja se na metode upravnog postupanja, analizu praktičnih slučajeva, rasprave i timski rad. Da bi se organizirala nastava iz pojedinog izbornog kolegija nužno je da najmanje pet studenata izabere taj kolegij. U protivnom, predmetni nastavnik sa studentom izvodi mentorski rad. Od studenta se zahtjeva redovita prisutnost na nastavi, aktivno sudjelovanje i savladavanje gradiva, a kao mogući oblici sudjelovanja u nastavi predviđeni su samostalno rješavanje zadataka, izlaganje referata, korištenje Interneta i ostalih medija i sl. Nakon odslušanog kolegija student polaže pisani, pisano-usmeni ili usmeni ispit.
 
Upisom četvrtog semestra student odabire temu i mentora završnog rada, a koji može biti iz područja obveznih kolegija te izbornih kolegija koje je student na Studiju pohađao. Studenti moraju položiti sve obvezne i odabrane izborne kolegije iz programa Studija. Ukupan broj ECTS bodova koji se stječu polaganjem ispita je 100. Studij završava izradom i obranom završnog rada što nosi još 20 ECTS bodova. Time student na Studiju ukupno stječe 120 ECTS bodova. Ritam studiranja i obveze studenta propisane su Pravilnikom o studiju Sveučilišta u Rijeci te Pravilnikom o studiju Pravnog fakulteta u Rijeci. Student ostvaruje potrebne ECTS bodove polaganjem ispita iz obveznih i izbornih kolegija te izradom i obranom završnog rada.

Ishodi učenja, znanja, i vještine stečene završetkom Studija

Program Specijalističkog diplomskog stručnog studija javne uprave pokriva velik dio područja rada javne uprave. Osmišljen je tako da se studentima omogući stjecanje temeljnih teorijskih i praktičnih znanja kojima se osposobljavaju za samostalno obavljanje specijalističkih poslova u državnoj upravi, lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, pravnim osobama koje imaju javne ovlasti, nevladinim organizacijama, političkim strankama itd., za samostalno obavljanje specifičnih stručnih zadaća u posebnim upravnim područjima kao što su porezno i carinsko pravo, za samostalno obavljanje specifičnih stručnih zadaća u inspekcijskim i policijskim tijelima te drugim tijelima u pravosudnom sustavu, za obavljanje specifičnih upravnih i stručnih zadaća u vođenju upravnog postupka i donošenju upravnih akata, za samostalno obavljanje specifičnih stručnih poslova u regulatornim tijelima, agencijama i drugim sui generis organizacijama i sl.
 
Program Studija u manjoj mjeri proširuje i dopunjuje relevantne kolegije s Upravnog studija Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a u većoj mjeri uvodi nove kolegije koji su usklađeni sa suvremenim trendovima u javnoj upravi i odgovarajućim znanstveno-nastavnim i stručnim disciplinama u zemljama Europske unije. Po završetku Studija student će biti sklon povezivanju općih upravnih kompetencija sa specifičnostima koje se javljaju u posebnim upravnim područjima. Završetkom Studija student stječe specifična sintetička znanja ustroja i funkcioniranja javne uprave u cijelosti, prihodovnog i rashodnovnog modela financiranja ovoga sustava, uloge normativnih izvora, ali i sudske prakse i nepisanih pravnih načela u rješavanju upravnih stvari, utjecaja europskog prava na domaći pravni sustav javne uprave, temeljne radne odnose u javnom sektoru te nove mehanizme javnog upravljanja. Tijekom Studija student također stječe specifična znanja iz različitih upravnih područja s kojima dolazi u doticaj u profesionalnom radu, a koje izučava u okviru izbornih kolegija. Time se studentu omogućuje sintetička nadogradnja znanja stečenih na stručnom upravnom studiju, ali i analitički pristup u obavljanju raznorodnih javnih poslova.
 
Završetkom ovoga Studija student očekivano stječe sljedeća znanja, vještine i kompetencije:

  • Predlagati i donositi strateške odluke u javnoj upravi
  • Izraditi financijski plan osobe javnoga prava i upravljati njegovim provođenjem
  • Analizirati funkcioniranje sustava javne uprave
  • Analizirati i kritički prosuđivati društvenu situaciju te primijeniti pravnu normu
  • Primijeniti relevantne materijalne i postupovne propise pri odlučivanju i postupanju
  • Argumentirati, izraditi i izvršiti upravnu odluku
  • Provesti nadzor zakonitosti i pravilnosti upravnog postupanja
  • Zaštititi subjektivna prava pojedinaca
  • Obraniti stav u pisanoj i usmenoj formi te uz korištenje relevantne pravne terminologije
  • Samostalno upravljati komunikacijom sa strankama i tijelima javne vlasti
  • Preuzeti etičku i društvenu odgovornost za izvršavanje povjerenih zadataka te kritički prosuđivati i samovrjednovati izvršavanje istih

Studenti se kontinuirano potiču preuzimati odgovornosti tijekom cijelog Studija, a posebice za obveze izvršenja preuzetih zadaća za vrijeme samostalnog rada u rješavanju nastavnih zadataka. Mentorstvo i fleksibilna struktura Studija pruža priliku najboljim studentima da u potpunosti ostvare svoj potencijal. Studenti ujedno izgrađuju kompetencije samostalnog upravljanja, izvršavanja povjerenih zadataka i kritičkog osvrta na svoj rad.
 

Više članaka ...

  1. Razlozi pokretanja Studija
 
.