Održana Jean Monnet konferencija 2023

U ponedjeljak 4. rujna 2023. godine, Jean Monnet konferencijom, započela je tradicionalna manifestacija Pravnog fakulteta u Rijeci 7. Dani riječkog sportskog prava, politika u sportu i sportske diplomacije koji su održani pod pokroviteljskom Ministarstva turizma i sporta RH te uz potporu Predstavništva Europske komisije u RH. U uvodnom dijelu prisutnima su se obratili Josip Pavić, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta RH; Andrea Čović Vidović, obnašateljica dužnosti voditeljice predstavništva Europske komisije u RH; prof. dr. Vesna Crnić-Grotić, dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci te izv. prof. Vanja Smokvina ispred organizatora Centra za sportsko pravo, politika u sportu i sportske diplomacije te Jean Monnet katedre iz EU sportskog prava, politika i diplomacije Pravnog fakulteta u Rijeci.

Na konferenciju su nakon uvodnog predavanja prof. dr. Richarda Parrisha (Edge Hill University, UK) s temom Sudskih postupaka pred Europskom sudu u Luksemburgu vezanih uz sportsko (nogometno) pravo, održana dva panela i jedan okrugli stol.

Na prvom su panelu o Nogometnim agentima sudjelovali Luis Villas-Boas Pires (Voditelj odjela za agente pri FIFA-i) i dr. Roberto Branco Martins (European Football Agents Association - EFAA i Sveučilište u Amsterdamu) dok je moderator bio prof. dr. Richard Parrish (Edge Hill University, UK). Na drugom panelu posvećenom Novim aspektima Sportske diplomacije sudjelovali u  dr. Simon Rofe (Leeds University, UK), Gavin Price (Direktor za Europu, Sports Diplomacy Alliance Wales - UK; Bond University, Australija) i izv. prof. dr. Vanja Smokvina (Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet). Događanje je zaokruženo okruglim stolom na temu Pravnih, političkih i ekonomskih aspekata Europskog modela sporta na kojem su sudjelovali prof. dr. Carmen Perez Gonzalez (UC3 Madrid, Španjolska), prof. dr. Jürgen Mittag (Cologne Sport University, Njemačka), prof. dr. Jean Francois Brocard (CDES & Sveučilište u Limogesu, Francuska) te prof. dr. Tomislav Globan (Sveučilište u Zagrebu, Ekonomski fakultet).

Ova se manifestacija održava i uz obilježavanje 50 godina pravnog studija u Rijeci te 50 godina našeg Sveučilišta. Partneri su Udruženje Sport&EU,  Centre de Droit et d'Economie du Sport iz Francuske te Edge Hill University iz UK-a.

Konferencija je održana u okviru aktivnosti Jean Monnet katedre za EU Sportsko pravo, politike i diplomaciju EU.

Video snimku Jean Monnet konferencije možete pronaći ovdje.

Program Jean Monnet Konferencije