Održan skup o povijesti, pravu i diplomaciji u svezi nogometa

U petak 8. rujna 2023. na Pravnom fakultetu u Rijeci održan je znanstveno-stručni skup o povijesnim, pravnim i diplomatskim aspektima nogometa povodom 150 godina od prve nogometne utakmice odigrane na prostoru Republike Hrvatske - 1873. u Rijeci, 110 godina od prve utakmice odigrane na stadionu Kantrida između Viktorije i Građanskog – 1913., 100 godina od prve utakmice odigrane na stadionu Krimeji između Orijenta i HAŠK-a – 1923. te 25 godina od povijesne bronce nogometne reprezentacije u Francuskoj – 1998.

Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta RH, Hrvatskog nogometnog saveza, Grada Rijeke te Hrvatske udruge „Nogometni sindikat“. Na skupu je bilo riječi o povijesnim događanjima te obilježjima hrvatskih nogometnih prvoligaških klubova, sportskom sljedništvu nogometnih klubova te analizi pravnog i povijesnog postojanja HNK Rijeke i GNK Dinamo Zagreb. Izlagali su redom prof. dr. sc. Željko Bartulović (Pravni fakultet u Rijeci), prof. dr. sc. Siniša Petrović (Pravni fakultet u Zagrebu), izv. prof. dr. sc. Marinko Lazzarich (Učiteljski fakultet u Rijeci), doc. dr. sc. Željko Heimer (predsjednik Međunarodnog grboslovnog i zastavoslovnog društva), Vladimir Iveta (glavni tajnik Hrvatskog nogometnog saveza), Željko Ševerdija (tajnik Učiteljskog fakulteta u Rijeci), Petar Ceronja (tajnik Pravnog fakulteta u Zagrebu) te organizator događanja, izv. prof. dr. sc. Vanja Smokvina, voditelj Centra i Jean Monnet katedre za EU sportsko pravo, politike i sportsku diplomaciju. Također, su bili izloženi  dresovi Hrvatske nogometne reprezentacije te nogometnih prvoligaša i HNK Orijenta.

Skup su otvorili predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, Marijan Kustić; prorektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Marta Žuvić, dekanica Pravnog fakulteta u Rijeci, prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić. Na okruglom stolu o 25 godine bronce u Francuskoj ’98 i primjeru kako nogomet može biti najbolji primjer sportske diplomacije govorili su počasni predsjednik HNS-a Branko Mikša, počasni izvršni direktor HNS-a Duško Grabovac te vatreni iz Francuske Dario Šimić, Mario Stanić i Goran Vlaović. Moderatori su bili kolumnist i sportski novinar Robert Matteoni te izv. prof. dr. sc. Vanja Smokvina.