Okončana Jean Monnet ljetna škola EU sportskog prava, politika u sportu i sportske diplomacije

Tijekom rujna i listopada 2022. na Pravnom fakultetu u Rijeci održana je Jean Monnet EU Sports Law, Policy & Diplomacy Rijeka Summer School, akreditirani program cjeloživotnog učenja s 4 ECTS boda. Na Ljetnoj je školi sudjelovalo pedesetak polaznika iz cijeloga svijeta, a ista je održana u hibridnom formatu i pod pokroviteljstvom Predstavništva Europske komisije u RH i Ministarstva turizma i sporta RH.

Program je započeo 5. rujna 2022. godine uvodnim obraćanjima Nj.E. Ogniana Zlateva, voditelja predstavništva Europske komisije u RH; dr. Martine Jeričević, ravnateljice u Ministarstvu turizma i sporta RH; Rektorice Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc.  Snježane Prijić-Samaržija te izv. prof. dr. Sandre Winkler ispred Pravnog fakulteta u Rijeci i izv. prof. dr. Vanje Smokvine u ime Centra za sportsko pravo, politike u sportu i sportsku diplomaciju te Jean Monnet katedre za EU Sports Law, Policy & Diplomacy Pravnog fakulteta u Rijeci, organizatora Ljetne škole zajedno s udrugom Sport&EU. Potom je uslijedilo predavanje prof. dr. sc. Richarda Parrisha (Edge Hill University, UK) s naslovom „The Preservation of the European Model of Sport“. Drugo predavanje održano je online načinom 12. rujna 2022. godine te su prof. dr. sc. Jürgen Mittag, Maximilian Seltmann i Lorenz Fiege (Cologne Sports University, Njemačka) obradili temu  „Employment and Social Relations of Athletes in Olympic Sports: European Perspectives and Good Governance“. Treće predavanje koje je online načinom održao dr. Andrea Cattaneo (Edge Hill University, UK) 20. rujna 2022. godine nosilo je naslov „EU Competition Law and Sport“, da bi 3. listopada 2022. godine predavanje uživo i online održao dr. David McArdle (Stirling University, UK) pod nazivom „Disciplinary Tribunals and Human Rights: What Lessons Must Sports Learn from Strasbourg?“. Na navedeno predavanje se nadovezalo online predavanje prof. dr. sc. Carmen Perez Gonzalez (Univerity Carlos III Madrid, Španjolska) koje je također govorilo o ljudskim pravim u sportu i nosilo je naziv „Sport and Human Rights in International and European Law“. Posljednjeg dana Ljetne škole, 7. listopada 2022. prvo je online načinom predavanje s naslovom „Sports Diplomacy: Concept and Practice“ održao dr. Simon Rofe (University of Leeds, UK) da bi sve bilo zaokruženo predavanjem dr. Borje Garcie Garcie (Loughborough University, UK) koje je održano uživo i online načinom s naslovom „European Union Sports Policy and the Governance of Sport“.