Održan Skup o Europskom modelu sporta

U petak 2. prosinca 2022. godine na Pravnom fakultetu u Rijeci i online načinom održan je skup o „Europskom modelu sporta“. Skup su organizirali Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet putem Centra za sportsko pravo, politike u sportu i sportsku diplomaciju i Jean Monnet katedre EU Sports Law, Policy & Diplomacy uz podršku Jean Monnet međusveučilišnog centra izvrsnosti iz Opatije, Loughborough University iz UK-a te udruge Sport&EU.
Pokroviteljstvo skupu je dala Vlada RH putem Ministarstva turizma i sporta RH te Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, a podršku je skupu dalo i Predstavništvo Europske komisije u RH. U uvodnom dijelu su se nazočnima obratili, uz domaćine skupa izv. prof. dr. sc. Vanju Smokvinu (Pravni fakultet) i dr. Borju Garcia Garcia (Loughborough University, UK) prorektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Marta Žuvić; državni tajnik Ministarstva turizma i sporta RH, gosp. Tomislav Družak te voditelj Predstavništva Europske komisije u RH, gosp. Ognian Zlatev.

Uvodničarka skupa je bila prof. Simona Kustec (Sveučilište Primorska, Slovenija) i bivša ministrica znanosti, obrazovanja i sporta Slovenije, koja je aktivno sudjelovala u donošenju Rezolucije Vijeća EU-a u studenom 2021. godine o Europskom modelu sporta. Potom je uslijedio okrugli stol na kojem su sudjelovali dr. sc. Zlatko Mateša (predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora i član izvršnog odbora Europskih olimpijskih odbora), gospođa Paulina Tomczyk (glavna tajnica jedinog reprezentativnog udruženja sportaša u EU - EU Athletes) te prof. dr. Richard Parrish (Edge Hill University, UK), prof. dr. Holger Preuß (Johannes Gutenberg-Universität in Mainz, Njemačka), dr. Borja Garcia Garcia (Loughborough University, UK) i izv. prof. dr. Vanja Smokvina (Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet).
Skup je popratilo gotovo 200 sudionika iz svih dijelova svijeta.

Program skupa