Sara Madžarov Matijević obranila doktorski rad na Pravnom fakultetu u Rijeci

Dana 16. ožujka 2024. godine, doktorandica Sara Madžarov Matijević obranila je doktorski rad pod naslovom „Teorijske odrednice i perspektive razvoja prava na obaviještenost u dioničkom društvu“ pred povjerenstvom u sastavu prof. dr. sc. Hana Horak s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Saša Prelič s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mariboru te izv. prof. dr. sc. Antonija Zubović s Pravnog fakulteta u Rijeci.

U doktorskom radu napisanom pod mentorstvom prof. dr. sc. Edite Čulinović-Herc i prof. dr. sc. Dionisa Jurića s Pravnog fakulteta u Rijeci, doktorandica je analizirala institut prava na obaviještenost u dioničkom društvu iz perspektive hrvatskoga i usporednopravnih poredaka. Provedeno istraživanje posebno je važno za male dioničare. Osim što na raspolaganju imaju pravo na dobit, mali dioničari imaju i pravo na obaviještenost koje proizlazi iz njegova članstva u dioničkom društvu, no rjeđe ga korite. To pravo osigurava im da potpunije i informiranije koriste prava koja proizlaze iz dionica koje drže te na taj način mnogo aktivnije utječe na sudbinu društva čiji su članovi. Ovim radom jasno se označuje obveza uprave u odnosu na dioničare čime se osnažuju mali dioničari kada je riječ o ostvarivanju njihovog prava na obaviještenost.